Імунологічний статус пацієнтів із переломами щелеп на тлі генералізованого пародонтиту
DOI:
https://doi.org/10.11603/2311-9624.2017.3.8056Ключові слова:
переломи щелеп, генералізований пародонтит, імунологічний статус.Анотація
Профілактика, діагностика та лікування ушкоджень щелепно-лицевої ділянки є однією з акту альних сучасних медичних і соціальних проблем, значущість якої визначається постійним зростанням частоти щелепно-лицевого травматизму, що в середньому складає від 6,0 до 16,4 % усіх травм мирного часу.
Мета дослідження – вивчити окремі імунологічні показники у хворих із переломами щелеп на тлі генералізованого пародонтиту.
Матеріали і методи. У статті представлено аналіз окремих показників клітинних факторів (фагоцитарний показник, фагоцитарне число, показник завершеності фагоцитозу, NK-клітин) та гуморальної ланки імунітету (загальний білок, фракції глобулінів, альбуміну, С-реактивного білка, титру лізоциму, імуноглобулінів А, G, М) у сироватці крові в пацієнтів із переломами щелеп на тлі генералізованого пародонтиту (ГП) (група А) та у хворих із травматичними ураженнями щелеп без патології тканин пародонта (група В). Отримані значення порівнювали з даними середньостатистичної норми.
Результати досліджень та їх обговорення. Дослідження змін клітинних факторів уродженого імунітету проведено у 45 пацієнтів із переломами щелеп на тлі генералізованого пародонтиту ІІ−ІІІ ступенів (група А) та 41 хворого з переломами щелеп без супутньої пародонтологічної патології (група В). Отримані результати опрацьовано статистично.
Висновки. У результаті проведених досліджень основних ланок неспецифічного імунітету в пацієнтів із переломами щелеп з’ясовані певні порушення гуморальних і клітинних факторів, що проявлялись як у зниженні, так і небезпечному підвищенні більшості вивчених показників, причому в пацієнтів із травматичними ураженнями щелеп на тлі ГП ця тенденція носила більш виражений характер.
Посилання
Bernadskyi, Yu.Y. (2006.). Travmatolohiya i vosstanovitelnaya khirurhiya cherepno-cheliustnolytsevoi oblasty (3-e izd., yspr. i dop.) [Traumatology and reconstructive surgery of the cranio-maxillofacial area
(3rd ed., Rev. and additional)]. Moscowva: Med. lit., − 456 [in Russian].
Tymofi eiev, O.O. (Eds.) (2004). Kerivnytstvo z khirurhichnoi stomatolohii ta shchelepno-lytsevoi khirurhii [Manual on Surgical Dentistry and Maxillofacial Surgery]. Kyiv: Ruta, 1062 [in Ukrainian].
Lapovets, L.Ie., Lutsyk, B.D., Lebed, H.B. & Akimova. V.M. (2008). Posibnyk z laboratornoi imunolohii
[A Manual on Laboratory Immunology]. Lviv, 187 [in Ukrainian].
Bannerman, D.D. & Goldblum, S.E. (2013). Mechanisms of bacterial lipopolysaccharide-induced endothelial
apoptosis. Am. J. Physiol. Lung. Cell Mol. Pathol., (284), 899-914.
Ongodia, D., Li, Zhi, Zhou, Hai-Hua, & Li, Zu-Bing (2014). Comparative analysis of trends in the reatment
of mandibular fractures. J. Oral Maxillofac. Surg. Med.and Pathol. (26), 3, 276-279.
Moos, K.F. (2002). Diagnosis of facial bone fractures. Ann. R. Coll. Surg. Engl., (84), 6, 429-431.