ОСОБЛИВОСТІ ПРО- Й АНТИОКСИДАНТНОЇ СИСТЕМ ТА ОБМІНУ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ В ПАЦІЄНТІВ ІЗ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОЮ ВЕНТРАЛЬНОЮ ГРИЖЕЮ ЗА УМОВ КОМОРБІДНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2018.v0.i4.9556Ключові слова:
післяопераційні вентральні грижі, поліпропіленова сітка, PRF мембрана, про- й антиоксидантна системи, дисплазія сполучної тканиниАнотація
Вступ. Проблема рецидивів післяопераційних вентральних гриж (ПОВГ) продовжує залишатись однією з актуальних. Використання сітчастих імплантатів у лікуванні ПОВГ значно знизило кількість ускладнень та рецидивів, проте їх частота і надалі висока.
Мета дослідження – вивчити особливості про- й антиоксидантного статусу та обміну сполучної тканини в пацієнтів з ПОВГ за умов коморбідності залежно від типу комбінації її з PRF мембраною.
Методи дослідження. Обстежено 276 пацієнтів із ПОВГ (основна група та група порівняння), яких було розділено за типом імплантованої поліпропіленової сітки під час виконання операційного втручання, з метою оцінки стану метаболізму сполучної тканини.
Результати й обговорення. Було доведено, що застосування “легкої” сітки “Омега-2” в комбінації з PRF мембраною в хірургічному лікуванні пацієнтів з ПОВГ за умов коморбідності краще сприяє покращенню показників обміну сполучної тканини і прооксидантно-антиоксидантного статусу, ніж при використанні “легких” та “важких” сіток.
Висновки. Використання в хірургічному лікуванні хворих на ПОВГ за умов коморбідності “легкої” сітки “Омега-2” в комбінації з PRF мембраною сприяє кращій позитивній динаміці про- й антиоксидантного статусу за дослідженими біохімічними показниками, ніж при застосуванні “легких” та “важких” сіток (p<0,05), а також призводить до найбільш вагомого поліпшення показників метаболізму сполучної тканини за дослідженими параметрами (p<0,05) порівняно з використанням “легких” та “важких” сіток.