ПОКАЗНИКИ ОБМІНУ ЗАЛІЗА В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ФУНКЦІОНАЛЬНОГО КЛАСУ ХРОНІЧНОЇ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНІСТІ У ПАЦІЄНТІВ ІЗ СУПУТНІМ ЗАЛІЗОДЕФІЦИТОМ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2018.3.9765Ключові слова:
хронічна серцева недостатність, латентний залізодефіцит, залізодефіцитна анемія, показники ферокінетикиАнотація
Мета: проаналізувати значення показників червоної крові та ферокінетики в залежності від функціонального класу (ФК) ХСН зі зниженою фракцією викиду (знижФВ) лівого шлуночка (ЛШ) у пацієнтів із супутнім ЗД.
Матеріали та методи. В дослідженні проведений аналіз гематологічних показників та показників ферокінетики 122 хворих ХСН гіпертензивної в поєднанні з ішемічною етіологією зі знижФВ ЛШ та супутнім ЗД залежно від величини ФК ХСН.
Результати. Виявлено, що в хворих із супутнім латентним ЗД та залізодефіцитною анемiєю (ЗДА) зі збільшенням ФК ХСН зменшуються показники ферокінетики. В групі хворих ХСНзнижФВ із супутньою ЗДА серед пацієнтів ІІІ ФК були достовірно нижчі середні значення Hb, Hct, та кількості Rbc порівняно з середніми значеннями даних показників пацієнтів ІІ ФК цієї ж групи. Серед показників ферокінетики були достовірно нижчі середні рівні феритину, НТЗ та достовірно вищий рівень ЗЗЗС. В групі хворих ХСНзнижФВ із латентним ЗД ІІІ ФК достовірна відмінність була виявлена лише за значенням НТЗ.
Висновки. Найбільш показовими серед гематологічних показників та показників ферокінетики, щодо фізичної активності хворих ХСН при ЗДА є Hb, Hct, Rbc, феритин та НТЗ, низькі значення, яких асоціюються з вищим ФК.
Зниження НТЗ свідчить про погіршення функціонального стану хворих ХСНзнижФВ із супутнім ЗД, як з анемією, так і без.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).