НАУКОВИЙ АНАЛІТИЧНИЙ ПОШУК ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМ ПОШИРЕННЯ ГОСТРИХ РЕСПІРАТОРНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ГРИПУ Т COVID-19 А COVID-19
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.3.14950Ключові слова:
інфекційні захворювання, епідемії грипу, протиепідемічні заходи, аналітичний огляд, моделі прогнозуванняАнотація
Мета: аналіз за допомогою аналітичного пошуку джерел у наукометричній базі даних Scopus актуальності проблеми епідеміології і профілактики гострих респіраторних захворювань, грипу та COVID-19 в умовах воєнного стану.
Матеріали і методи. Пошуковим запитом з указаної теми в наукометричній базі Scopus за період 1993–2024 рр. знайдено 355 наукових праць. Проведено їх аналітичний огляд із розподілом за роками, країнами, університетами та науковцями світового рівня.
Результати. Незважаючи на військовий стан у країні, гострі респіраторні захворювання, грип та COVID-19 і надалі залишаються однією з найактуальніших медичних та соціальних проблем у силу здатності до їх швидкого епідемічного поширення навіть у теплий період року, появи нових генетичних варіантів вірусу SARS-COV-2, високої захворюваності, часто тяжкого клінічного перебігу та ризику розвитку небезпечних для здоров’я людини ускладнень, особливо в осіб вікового та медичного ризику, загострення хронічних хвороб і, як наслідок, летальності. Вказане підтверджується, зокрема, підвищенням захворюваності на COVID-19 у серпні місяці поточного року. Тому актуальними є аналітичний аналіз та розробка адекватних моделей для моніторингу, оцінки, епідемічної ситуації та своєчасного реагування на загрози розвитку епідемій із методами своєчасного впливу та запобігання поширенню захворювання. Актуальною є проблематика продовження спеціальних протиепідемічних заходів в умовах воєнного стану, що супроводжується міграцією населення, формуванням організованих колективів, проблемами доступу до своєчасної медичної допомоги на окремих територіях.
Висновок. За результатами аналітичного огляду в наукометричній базі Scopus питання епідеміології гострих респіраторних захворювань, грипу та COVID-19 у світі залишаються актуальними, зокрема найбільше досліджень із даної тематики проведено у провідних країнах світу: США, Великобританії, Австралії, Німеччині, Індії, Китаї та ін.
Посилання
Martsenyuk, V., Karpinski, M., Klos-Witkowska, A., Veselska, O., Andrushchak, I., Sverstiuk, A., & Kuchvara, O. (2020). Computational modeling of coexistence of virus strains:unpredictability because of nonlinear phenomena. Medical Informatics and Engineering, 1, 38-44.
Martsenyuk, V.P., Andrushchak, I.Ye., & Kuchvara, A.M. (2011). On conditions of asymptotic stability in SIR-models of mathematical epidemiology. Journal of Automation and Information Sciences, 43(12), 59-68.
Nakonechnyi, A., Martsenyuk, V., Sverstiuk, A., Davydenko, Ye., Andrushchak, I., & Loiko, I. (2020). Network Modeling of Coexistence of Virus Strains Admitting Chaotic Behavior. IDDM. (pp. 56-61).
Abubakar, S.A., & Sverstyuk, A. (2024). Analytical review of publications on machine learning methods in oncology and approach to evaluating their quality. Computer systems and information technologies, 1, 6-16. DOI 10.31891/csit-2024-1-1.
Gunter, B. (2023). Psychology of Behavioural Interventions and Pandemic Control. Routledge. DOI 10.4324/9781003365907.
Roberts, I.M.S., & Bolognesi, M.M. (2024). The Influence of Metaphorical Framing on Emotions and Reasoning About the COVID-19 Pandemic. Metaphor and Symbol, 39(1), 55-74. DOI 10.1080/10926488.2023.2273301.
Beach, B., Clay, K., & Saavedra, M. (2022). The 1918 Influenza Pandemic and Its Lessons for COVID-19. Journal of Economic Literature, 60(1), 41-84. DOI 10.1257/jel.20201641.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).