РІВЕНЬ СПРИЙНЯТТЯ І ВИКОРИСТАННЯ ТЕЛЕМЕДИЦИНИ СЕРЕД МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ТА ПАЦІЄНТІВ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я КРЕМЕНЕЦЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2024.2.14790Ключові слова:
телемедицина, телемедичні послуги, телемедичні технологіїАнотація
Мета: вивчити та проаналізувати рівень сприйняття і використання телемедицини серед медичних працівників та пацієнтів Кременецького району Тернопільської області.
Матеріали і методи. Проведено опитування 92 мешканців Кременецького району і 64 працівників КНП «Кременецький ЦПМСД» та приватних клінік м. Кременця.
Результати. Майже однакова кількість учасників опитування серед пацієнтів користувалася послугами телемедицини у вікових групах до та після 40 років: 30,77 % у групі осіб віком до 40 років і 40,00 % у групі респондентів, старших 40 років. Однак чоловіки були менш схильні користуватися телемедичними послугами, ніж жінки (12,82 % проти 50,94 %, p<0,001).
Відсоток використання телемедичних технологій у медичній практиці серед опитаних лікарів досить високий – 85,94 %. Лише 14,06 % лікарів, які пройшли анкетування, не використовували телемедичні технології у своїй роботі. Для лікарів віком до 40 років основною причиною невикористання телемедицини на практиці був брак технічних можливостей (100 %), тоді як для медичних працівників, старших 40 років, основною причиною невикористання телемедицини був брак знань про принципи роботи телемедицини (100 %).
Висновки. Було виявлено перешкоди використання телемедичних технологій як пацієнтами, так і працівниками медичних закладів Кременецького району Тернопільської області. Найбільш значущою проблемою сучасної телемедицини, на думку респондентів-пацієнтів, є відсутність інформації про наявність і право на отримання телемедичних послуг (50,00 %). Наступною є проблема поганого інтернет-зв’язку (43,48 %), і лише 6,52 % опитаних висловили думку про недовіру до телемедицини.
Серед опитаних лікарів більшість вважає, що необхідно реалізувати програми, спрямовані на навчання працівників і поліпшення технічного забезпечення робочих місць (56,21 %). Значна кількість думок вказувала на важливість повсюдного поширення телемедицини, зокрема на її доступність у сільських місцевостях (36,53 %), решта (7,26 %) вказують на відсутність чітких алгоритмів використання телемедицини.
Посилання
Bezzub, I. Telemedytsyna v Ukraini: realii ta perspektyvy [Telemedicine in Ukraine: realities and prospects]. Retrieved from: http://nbuviap.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2467:telemeditsina-v-ukrajini2&catid= 71&Itemid=382 [in Ukrainian].
Dubchak, L.O. (2017). Telemedytsyna: suchasnyi stan ta perspektyvy rozvytku [Telemedicine: current state and development prospects]. Systemy obrobky informatsii – Information processing systems, 1, 144-146. Retrieved from: http://nbuv.gov.ua/UJRN/soi_2017_1_28 [in Ukrainian].
Bondini, C.M., Sage, S., Wilson, B.P., Hall, M.R., & Wallis, E.A.R. (2020). Modified telehealth for care of chronic wounds during the Coronavirus disease 2019 pandemic: a rapid literature review of alternative care modalities. Int. Wound J., 17(6), 1960-1967. DOI https://doi.org/10.1111/iwj.13488.
Buletsa, S.B. (2020). Telemedytsyna: perevahy ta nedoliky v pravovomu poli [Telemedicine: advantages and disadvantages in the legal field]. Pravo Ukrainy – Law of Ukraine, 3, 49-60 [in Ukrainian].
Bohomaz, V.M., & Barzylovych, A.D. (2020). Samootsinka likariamy dosvidu dystantsiinoho konsultuvannia patsiientiv [Physicians’ self-assessment of remote patient counseling experience]. Retrieved from: https://www.umj.com.ua/article/187521/samootsinka-likaryami-dosvidu-distantsijnogo-konsultuvannya-patsiyentiv [in Ukrainian].
(2023). Proiekt Stalyi rozvytok natsionalnykh system okhorony zdorovia (LHSS) u mezhakh proiektu USAID Integrated Health Systems IDIQ. Telemedytsyna v Ukraini: sytuatsiinyi analiz [Sustainable Development of National Health Systems (LHSS) project within the framework of the USAID Integrated Health Systems IDIQ project. Telemedicine in Ukraine: situational analysis]. Rokvil, shtat Merilend: Abt Associates [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).