ПОРІВНЯЛЬНА ОЦІНКА ЯКОСТІ ЖИТТЯ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИХ ХВОРИХ ІЗ КАЛЬКУЛЬОЗНИМ ХОЛЕЦИСТИТОМ ТА ХОЛЕДОХОЛІТІАЗОМ
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2020.4.11909Ключові слова:
якість життя, калькульозний холецистит, холедохолітіаз, симультанні лапароскопічні операції, післяопераційний період; SF-36Анотація
Мета: визначити показники якості життя у післяопераційних хворих із конкрементами у жовчному міхурі та загальній жовчній протоці. Порівняти хворих, яким виконували лапароскопічну і відкриту операції. Знайти оптимальний шлях лікування.
Матеріали і методи. Для оцінки якості життя використовували опитувальник 36-Item Short-Form Health Status (SF-36). Статистичні дані отримані шляхом ретроспективного аналізу даних, напрацьованих під час лікування хворих в умовах відділення інвазивних методів діагностики та лікування Волинської обласної клінічної лікарні в 2016–2018 рр., а саме: 126 пацієнтів (І група – 52 хворих групи відкритого операційного лікування; ІІ група – 74 хворих групи лапароскопічного лікування).
Результати. Після аналізу і підведення статистики було відмічено, що больовий синдром у хворих з І групи був наявним лише в перші 2 дні, при чому на другий день після операції відзначався лише при активному русі. У ІІ групі больовий синдром тривав від 4 до 7 днів. В обох групах використовували принципи ERAS (Enhanced Recovery After Surgery). Самостійне вставання хворих у І групі було можливим через (4,1±1,9) год, у ІІ групі – (19,7±3,3) год після завершення операції. Пероральне харчування відновили у хворих в І групі через (14,7±3,1) год, у ІІ групі – (25,9±5,5) год після завершення операції. Дані про самопочуття прооперованих пацієнтів наведені на рисунках 1 і 2 для групи лапароскопічного лікування жовчнокам'яної хвороби і відкритого відповідно.
Висновки. Симультанні лапароскопічні операції з приводу лікування холециститу та холедохолітіазу показують високу ефективність і безпеку. Краще самопочуття, менший больовий синдром і період відновлення сил надають хворому полегшення фізичне, що гарантує і психологічний комфорт та швидке відновлення загального самопочуття в короткі терміни, і в тривалій перспективі після лапароскопічної холецистектомії та холедохолітотомії.
Посилання
Ivanko, O.V., & Kalyna, R.A. (2012). Porivnialna otsinka yakosti zhyttia khvorykh pislia vidkrytoi ta laparoskopichnoi apendektomii [Comparative assessment of the quality of life of patients after open and laparoscopic appendectomy]. Shpytalna khirurhiya – Hospital Surgery, 3, 26-29 [in Ukrainian].
Novik, A.A., & Ionova, T.I. (2007). Rukovodstvo po issledovaniyu kachestva zhizni v meditsine [Guidelines for the study of the quality of life in medicine]. Moscow: Olma media grupp [in Russian].
Lee, Y., Roh, Y., Kim, M., Kim, Y., Kim, K., Kang, S., & Jang, E. (2018). Analysis of post-operative complication in single-port laparoscopic cholecystectomy: A retrospective analysis in 817 cases from a surgeon. J. Minim. Access. Surg. DOI:10.4103/jmas.JMAS_168_17.
Umemura, A., Suto, T., Nakamura, S., Fujiwara, H., Endo, F., Nitta, H., ..., & Sasaki, A. (2018). Comparison of single-incision laparoscopic cholecystectomy versus needlescopic cholecystectomy: a single institutional randomized clinical trial. Dig Surg., DOI:10.1159/000486455.
Huang, Y., Chua, T.C., Maddern, G.J., & Samra, J.S. (2017). Robotic cholecystectomy versus conventional laparoscopic cholecystectomy: A meta-analysis. Surg., 161 (3), 628-636. DOI:10.1016/j.surg.2016.08.061.
Wakasugi, M., Tanemura, M., Tei, M., Furukawa, K., Suzuki, Y., Masuzawa, T., Kishi, K., & Akamatsu, H. (2016). Safety and feasibility of single-incision laparoscopic cholecystectomy in obese patients. Ann. Med. Surg. (Lond)., 13, 34-37. DOI:10.1016/j.amsu.2016.12.048.
Kim, T.S., Kim, K.H., An, C.H., & Kim, J.S. (2016). Single center experiences of needle-scopic grasper assisted single incision laparoscopic cholecystectomy for gallbladder benign disease: comparison with conventional 3-port laparoscopic cholecystectomy. Ann. Surg. Treat. Res., 91 (5), 233-238.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).