ОРГАНІЗАЦІЯ РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ РАКУ ШЛУНКА ВІДПОВІДНО ДО АКТУАЛЬНОГО ПОТЕНЦІАЛУ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2020.4.11908Ключові слова:
рак шлунка, захворюваність, смертність, рання діагностикаАнотація
Мета: проаналізувати показники захворюваності, смертності від раку шлунка та ефективність організації онкологічної допомоги даній категорії хворих у Вінницькій області та Україні.
Матеріали і методи. Проведено епідеміологічне одномоментне ретроспективне дослідження підсумково-звітної статистичної документації національного канцер-реєстру (www.ncru.inf.ua) з використанням методу викопіювання даних. Для оцінки організації онкологічної допомоги хворим на рак шлунка у Вінницькій області та Україні обрано такі тренди: поширеність, захворюваність, не прожили одного року з числа вперше захворілих, занедбаність, морфологічна верифікація, охоплення спеціальним лікуванням первинних хворих, середня частота госпіталізації хворого за рік, середній ліжко-день на одного хворого і однієї госпіталізації, загальна летальність. Методи дослідження – бібліосемантичний, епідеміологічний, медико-статистичний.
Результати. Станом на 01.01.2020 р. кількість хворих на рак шлунка в Україні становила 27 407 осіб (76,8 на 100 тис. населення), серед них 15 146 (91,3 на 100 тис. населення) чоловіків, які в 1,5 раза переважали кількість жінок – 12 201 (64,2 на 100 тис. населення). У структурі захворюваності й смертності останній посідав у чоловіків четверте (6,9 %) й друге (9,5 %), у жінок – восьме (4,1 %) й третє (7,5 %) місця відповідно протягом усього періоду спостереження. З’ясовано, що вагомими недоліками в організації лікувально-діагностичного процесу цій категорії пацієнтів є результативні індикатори дорічної летальності та занедбаності хвороби, останній у 2019 р. склав 38,2 % по Україні і 43,4 % у Вінницькій області, тобто кожен третій випадок. Більшість (55,5 %) з числа вперше виявлених не прожили одного року з моменту встановлення діагнозу, при цьому регіональні показники вищі протягом усього періоду дослідження (61,1–62,6 %).
Висновки. Доведено, що злоякісні новоутворення шлунка в Україні характеризувались високими показниками занедбаності (38,2 %), дорічної летальності (55,5 %), смертності у співвідношенні до показника захворюваності (73,2 %) та збільшенням середньої частоти госпіталізації хворого за рік (2,2 раза; ПН (+) 15,8 %).
Посилання
Aksel, E.M. (2017). Statystyka zlokachestvennykh novoobrazovaniy zheludochno-kyshechnogo trakta [Statistics of malignant neoplasms of the gastrointestinal tract]. Sibirskyy onkologicheskyy zhurnal – Siberian Oncology Journal, 16 (3), 5-11 [in Russian].
(2007). Nakaz MOZ Ukrainy № 554 vid 17.09.2007 r. «Pro zatverdzhennia protokoliv nadannia medychnoi dopomohy za spetsialnistiu «Onkolohiia». Rak shlunka» [Order of the Ministry of Health of Ukraine No. 554 of September 17, 2007 "On approval of protocols for medical care in the specialty "Oncology’’. Stomach cancer’’]. Retrieved from: https://www.medstandart.net [in Ukrainian].
Shanazarov, N.A., Mashkin, A.M., Sagandykov, J.K. & Midlenko, A.A. (2014). Rak zheludka. Epidemiologicheskiye osobennosti na sovremennom etape [Stomach cancer. Epidemiological features at the present stage]. Sovremennyye problemy nauki i obrazovaniya – Modern Problems of Science and Education, 4. Retrieved from : https://www.science-education.ru/ru/article/view?id=13863 [in Russian].
Hotko, Ye.S., Zhero, S.V., Dovhanych, T.V., Hotko, N.Ye., Hotko, I.Yu., Mashura, H.Yu., Melnyk, M.I., Pryhara, D.V., & Tsyhyka, D.Y. (2011). Rak shlunku [Gastric cancer]. Retrieved from: https://www.uzhnu.edu.ua/en/infocentre/get/2699 [in Ukrainian].
Rukovodstvo po ranney diagnostike raka [Guidelines for the early diagnosis of cancer]. WHO. Retrieved from: https://www.apps.who.int [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).