ПРОФІЛАКТИЧНА МЕДИЦИНА ЯК ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.11603/1681-2786.2019.2.10478Ключові слова:
профілактична медицина, профілактика, громадське здоров’я, здоровий спосіб життяАнотація
Мета: висвітлити роль профілактичної медицини як важливої складової громадського здоров’я.
Матеріали і методи. Для досягнення поставленої мети у роботі використано загальнонаукові методи аналізу, синтезу та узагальнення.
Результати. Профілактика – один із надзвичайно важливих напрямків медицини, який включає комплекс гігієнічних, медичних, соціально-економічних і санітарно-технічних заходів, спрямованих на усунення факторів ризику, що впливають на здоров’я людини, запобігання виникненню хвороб та забезпечення високого рівня громадського здоров’я населення. Розрізняють три види профілактики: первинна, вторинна і третинна. Первинну профілактику використовують для недопущення захворювання як такого, вторинна – спрямована на раннє виявлення та лікування хвороби на доклінічній стадії. Третинна – це заходи, які спрямовані на попередження розвитку ускладнень та погіршення перебігу хвороби, а також динамічне спостереження за пацієнтами для запобігання виникненню таких небажаних наслідків захворювань, як: смерть, інвалідизація, перехід недуги у хронічну форму. Всі вони відіграють важливу роль у системі громадського здоров’я.
Значний вплив на формування здоров’я має спосіб життя. Дуже часто попередження захворювань пов’язане з правилами здорового способу життя і багато недуг можуть бути попереджені за допомогою простих гігієнічних методів. На жаль, в Україні дуже низький рівень освіти населення з цього питання. Поява більшої кількості добре підготовлених і мотивованих до пропаганди здорового способу життя фахівців позитивно вплине на рівень здоров’я населення.
Висновки. Надзвичайно важливо створити центри громадського здоров’я, забезпечити в них умови для діяльності фахівців профілактичної медицини, насамперед гігієністів та епідеміологів, котрі б здійснювали масштабну пропаганду здорового способу життя, надавали практичну допомогу лікувальним та навчально-виховним закладам і, безперечно, були матеріально зацікавлені в результатах своєї діяльності. Профілактика захворюваності й пропаганда здорового способу життя має стати економічно вигідною державі та нашим співвітчизникам.
Посилання
Kondratiuk, V.A., Serheta, B.R., & Boichuk, B.R. (2003). Zahalna hihiiena z osnovamy ekolohii: Pidruchnyk [General hygiene with the basics of ecology: Textbook]. Ternopil: Ukrmedknyha [in Ukrainian].
Slabkyi, H.O., Mironiuk, V.I., Kachala, L.O., & Ratanina, O.M. (2017). Osnovni terminy, yaki vzhyvaiutsiaya u sferi hromadskoho zdorovia [Basic terms used in the field of public health]. Ukraina. Zdorovia natsii – Ukraine. Nation’s Health, 3 (44), 235-244 [in Ukrainian].
Slabkyi, H. (2017). Profilaktyka – ne tilky zdorovyi sposib zhyttia [Prevention is not just a healthy lifestyle]. Vashe zdorovia – Your Health, 17/18, 6-7 [in Ukrainian].
(1974-1985). Ukrainska radianska entsyklopediia: u 12 t. [The Ukrainian Soviet Encyclopedia: in 12 volumes]. Bazhan, M.P., Antonov, O.K. (Eds.). Kyiv: Holovna redaktsiia URE [in Ukrainian].
(2003). World Bank. The global public-private partnership to promote handwashing with soap. Water and Sanitation Program. Washington, DC: World Bank. Retrieved from: http://documents.worldbank.org/curated/en/595521468314084067/The-global-public-private-partnership-to-promote-handwashing-with-soap
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).