ВПЛИВ МЕЛАТОНІНУ НА ОКСИДАНТНИЙ ТА АНТИОКСИДАНТНИЙ СТАТУС КРОВІ В АЛОКСАНДІАБЕТИЧНИХ ЩУРІВ

Автор(и)

  • N. M. Luhinich БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ,
  • I. V. Gerush БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ,
  • N. P. Grygorieva БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ,

DOI:

https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2018.v0.i4.9781

Ключові слова:

сахарный диабет, мелатонин, аллоксаном, глутатион, антиоксидантная система

Анотація

Вступ. Експериментальна модель алоксанового цукрового діабету є досить поширеною, її часто використовують для вивчення різних аспектів патогенезу та патоморфології діабету. Відомо, що при цукровому діабеті відбувається активація вільнорадикального окиснення біомолекул, а також виснаження антиоксидантної системи. Мелатонін може знешкоджувати активні форми кисню та підвищувати активність антиоксидантних ферментів.

Мета дослідження – вивчити вплив мелатоніну на оксидантний та антиоксидантний статус крові в алоксандіабетичних щурів.

Методи дослідження. Досліди проведено на білих безпородних статевозрілих щурах-самцях. У плазмі крові визначали вміст окисномодифікованих білків, активність церулоплазміну, в гемолізаті еритроцитів – вміст ТБК-активних продуктів, активність супероксиддисмутази і каталази.

Результати й обговорення. Результати наших досліджень показали, що за умов алоксанового цукрового діабету посилювалися процеси вільнорадикальних ушкоджень біомолекул, про що свідчило збільшення на 7-й та 14-й дні експерименту вмісту ТБК-активних продуктів та окисномодифікованих білків у крові алоксандіабетичних щурів. Водночас спостерігали зниження активності каталази, церулоплазміну і зростання активності супероксисиддисмутази у крові тварин дібетичної групи. Введення мелатоніну мало позитивний ефект як на 7-й, так і на 14-й дні експерименту, що проявлялося зменшенням вмісту ТБК-активних продуктів і окисномодифікованих білків у крові щурів порівняно з алоксандіабетичними тваринами. Крім того, застосування мелатоніну сприяло нормалізації активності антиоксидантних ферментів у крові щурів з алоксановим цукровим діабетом: підвищенню активності каталази і церулоплазміну на фоні зниження активності супероксиддисмутази порівняно з алоксандіабетичними тваринами.

Висновок. За умов алоксанового цукрового діабету і введення щурам екзогенного мелатоніну в дозі 10 мг/кг щоденно впродовж 7-ми та 14-ти днів спостерігають зменшення вільнорадикального окиснення та нормалізацію активності ферментів антиоксидантного захисту в крові алоксандіабетичних тварин.

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-01-31

Як цитувати

Luhinich, N. M., Gerush, I. V., & Grygorieva, N. P. (2019). ВПЛИВ МЕЛАТОНІНУ НА ОКСИДАНТНИЙ ТА АНТИОКСИДАНТНИЙ СТАТУС КРОВІ В АЛОКСАНДІАБЕТИЧНИХ ЩУРІВ. Медична та клінічна хімія, (4), 5–10. https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2018.v0.i4.9781

Номер

Розділ

ОРИГІНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ