ВПЛИВ ДОНОРІВ ГІДРОГЕНУ СУЛЬФІДУ НА НІТРОЗО-ОКСИДАТИВНІ ПРОЦЕСИ В ТОНКІЙ КИШЦІ ЩУРІВ ПРИ МЕТОТРЕКСАТІНДУКОВАНІЙ ЕНТЕРОПАТІЇ
DOI:
https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2018.v0.i3.9565Ключові слова:
ентеропатія, гідрогену сульфід, синтази оксиду азоту, оксидативний стресАнотація
Вступ. Серед чинників, що призводять до розвитку ентеропатій, важливе місце посідають медикаментозні, зумовлені прийманням низки фармацевтичних препаратів. Зокрема, виражені ентеротоксичні властивості має протипухлинний препарат “Метотрексат”. Потенційними чинниками корекції його токсичного впливу могли б бути донори гідрогену сульфіду (H2S), оскільки біохімічні зміни в тонкій кишці при різних медикаментозних ентеропатіях проявляються зниженням продукування ендогенного H2S, що призводить до втрати його цитопротективних властивостей.
Мета дослідження – порівняти вплив донорів H2S на показники NO-синтазної системи та ступінь оксидативного стресу в тонкій кишці щурів на тлі метотрексатіндукованої ентеропатії.
Методи дослідження. Досліди виконували на щурах, яким на тлі ентеротоксичної дії метотрексату вводили донори Н2S: NaHS у дозах 1 та 10 мг/кг, L-цистеїн у дозі 30 мг/кг. У слизовій оболонці тонкої кишки визначали активність синтаз оксиду азоту, мієлопероксидази, супероксиддисмутази і каталази; концентрацію стабільних метаболітів оксиду азоту та ТБК-активних продуктів; у сироватці крові – концентрацію H2S.
Результати й обговорення. Введення протипухлинного препарату “Метотрексат”, хоч і не спричинювало змін поверхні тонкої кишки, проте призводило до суттєвих біохімічних змін. Зокрема, концентрація оксиду азоту зростала внаслідок активації індуцибельної синтази оксиду азоту (більше ніж у 5 разів, p>0,01), при цьому спостерігали зниження концентрації H2S у сироватці крові. Введення донорів H2S практично повертало ці показники до норми. Метотрексатіндукована ентеропатія зумовлювала підвищення активності мієлопероксидази на 66 % (p≤0,01), що свідчило про формування запального процесу та активацію процесів ліпопероксидації. Введення NaHSне чинило суттєвого впливу на активність мієлопероксидази, проте підвищувало активність супероксиддисмутази, практично повертаючи її до показників норми.
Висновки. Ключовою біохімічною зміною, що призводить до формування ентеропатії при введенні протиракового препарату “Метотрексат”, слугує нітрозо-оксидативний стрес. Донори H2S чинять модулюючий вплив на показники NO-синтазної системи та активність cупероксиддисмутази.