ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ФАКТОРІВ НА ТЕХНОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МАСИ ДЛЯ ТАБЛЕТУВАННЯ І ДЕЯКІ ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТАБЛЕТОК НА ОСНОВІ СУХИХ ЕКСТРАКТІВ МАЛЬВИ ЛІСОВОЇ І ПОДОРОЖНИКА ЛАНЦЕТОЛИСТОГО

  • S. Ya. Beley ТОВ «Тернофарм»
  • T. A. Hroshovyi Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського
  • N. M. Beley Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського
Ключові слова: фармацевтичні фактори, технологічні властивості, маси для таблетування, таблетки, екстракти мальви лісової і подорожника ланцетолистого.

Анотація

Мета роботи. Вивчення впливу допоміжних речовин на процес зволоження та грануляції, втрату в масі, текучість і насипну густину маси для таблетування, процес пресування та зовнішній вигляд таблеток з метою розробки нового комбінованого таблетованого лікарського засобу на основі сухих екстрактів квітів мальви лісової і листя подорожника ланцетолистого методом вологої грануляції.

Матеріали і методи. Основні діючі речовини – сухі екстракти з квітів мальви лісової та листя подорожника ланцетолистого, 16 допоміжних речовин, які були згруповані в 4 групи фармацевтичних факторів. Таблетки отримували методом вологої грануляції. Дослідження впливу допоміжні речовини на такі показники, як текучість і насипну густину маси для таблетування, проводили відповідно до вимог ДФУ, 2 вид. Оцінку процесу зволоження і грануляції, процесу пресування і зовнішнього вигляду таблеток проводили за п’ятибальною шкалою. Втрату в масі при зволоженні та грануляції визначали у відсотках.

Результати й обговорення. Враховуючи результати досліджених фармако-технологічних властивостей сухих екстрактів мальви лісової і подорожника ланцетолистого, для виготовлення таблеток було вирішено використати метод вологої грануляції. Для цього необхідно підібрати склад – раціональні допоміжні речовини, і розробити технологію даної лікарської форми. В статті наводяться результати дослідження впливу різних груп допоміжних речовин і їх представників на технологічні властивості маси для таблетування і процес пресування при розробці складу і технології таблеток на основі екстрактів мальви лісової і подорожника ланцетолистого за допомогою математичного планування експерименту. Найкращі відгуки було отримано при використанні таких допоміжних речовин, як сахароза, лактози моногідрат, МКЦ 101 і 102, неуселін UFL-2, аеросил, розчин плаздону К-25.

Висновки. За допомогою чотирьохфакторного експерименту – греко-латинського квадрату встановлено вплив 4-х якісних факторів на основні властивості маси для таблетування, процес пресування і зовнішній вигляд таблеток на основі сухих екстрактів мальви лісової і подорожника ланцетолистого. Це дозволить звузити коло допоміжних речовин для подальшої розробки оптимального складу і технології таблеток, використання яких дасть можливість отримати таблетовану лікарську форму із стабільними показниками якості в умовах промислового виробництва.

Біографії авторів

S. Ya. Beley, ТОВ «Тернофарм»

Магістр «Технологія фармацевтичних препаратів», головний технолог ТОВ «Тернофарм»

T. A. Hroshovyi, Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського
Завідувач кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків, проф. доктор фармацевтичних наук, Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського
N. M. Beley, Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського

Кандидат фармацевтичних наук, доц. кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків, Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського

Посилання

State Pharmacopoeia of Ukraine: in 3 vol. / State Enterprise «Ukrainian Research Center expert pharmacopoeia quality medicines.» – 2nd ed. – Kharkiv State Enterprise «Ukrainian Research Center expert pharmacopoeia drug quality,» 2015;1:1128. Ukrainian.

Nosal I. From plant – to man. Stories about medical and medicinal plants of Ukraine. [Від рослини – до людини. Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України] – Kyiv: Publishing House Veselka; 1995. Ukrainian.

Samuelsen A B. [The traditional uses, chemical constituents and biological activities of Plantago major L. A review] J. Ethnopharmacol. 2000;1-2:1-21. Ukrainian.

Türel IH, Özbek R, Erten [Hepatoprotective and anti-inflammatory activities of Plantago major L ] Indian J. Pharmacol. 2009; 3:120-124.

Bely SYa, Hroshovy TA. [Determination of optimum conditions for extraction and preparation of dry extract of Plantago lanceolata L.] Pharmaceutical Journal. 2015; 2:22-25. Ukrainian.

Plantago lanceolata L. [Electronic resource, Ukrainian]. Available from: http://www.uicnmed.org/nabp/ database/HTM/PDF/p98.pdf.

Amini M, Kherad M, Mehrabani D. [Effect of Plantago major on Burn Wound Healing in Rat] Journal of Applied Animal Research. 2010;1:37.

Tiwari S. [Plants: A Rich Source of Herbal Medicine] Journal of Natural Products. 2008;1:27-35.

Dipak P. [A review on biological activities of Common Mallow (Malva Sylvestris L.)] Innovare Journal of Life Sciences. 2016;5:1-5.

Beley S Ya.[Definition of the Optimal Conditions for Wild Mallow (Malva Sylvestris) Extraction] The Pharma Innovation Journal. 2017;6:390-392.

Hroshovyi TA, Martseniuk VP, Kucherenko LI, Vronska LV, Hurieieva CM. Mathematical planning of experiment in pharmacy. [Математичне планування експерименту в фармації] Ternopil: Ternopil State Medical University;2008. Ukrainian.

Опубліковано
2017-12-29
Як цитувати
Beley, S. Y., Hroshovyi, T. A., & Beley, N. M. (2017). ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ФАКТОРІВ НА ТЕХНОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МАСИ ДЛЯ ТАБЛЕТУВАННЯ І ДЕЯКІ ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТАБЛЕТОК НА ОСНОВІ СУХИХ ЕКСТРАКТІВ МАЛЬВИ ЛІСОВОЇ І ПОДОРОЖНИКА ЛАНЦЕТОЛИСТОГО. Фармацевтичний часопис, (4), 41-49. https://doi.org/10.11603/2312-0967.2017.4.8377
Номер
Розділ
ФАРМАЦЕВТИЧНА ТЕХНОЛОГІЯ, БІОФАРМАЦІЯ, ГОМЕОПАТІЯ