«ІДІОПАТИЧНИЙ» МЕНІНГОЕНЦЕФАЛІТ У МОЛОДОЇ ДОРОСЛОЇ ЛЮДИНИ, ІНФІКОВАНОЇ ВІРУСОМ ПРОСТОГО ГЕРПЕСУ

Автор(и)

  • P. A. Dyachenko ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Гро­машевського НАМН України»

DOI:

https://doi.org/10.11603/1681-2727.2018.3.8569

Ключові слова:

менінгіт, енцефаліт, туберкульоз, герпесвірус

Анотація

Туберкульоз центральної нервової системи є однією з найбільш тяжких форм позалегеневого туберкульозу. Туберкульозний менінгоенцефаліт (ТБМ) надзвичайно поширений у глобальному масштабі, особливо у країнах з обмеженими ресурсами та у пацієнтів з імунодепресією. Ми представляємо приклад менінгоенцефаліту, який супроводжувався інфекцією вірусом простого герпесу. Проте наш пацієнт відреагував на протитуберкульозну терапію. Це свідчить про можливість того, що деякі випадки «ідіопатичного» (криптогенного) менінгоенцефаліту можуть бути проявами прихованого туберкульозу.

Результати. 22-річна жінка була госпіталізована через лихоманку, біль голови та галюцинації. При огляді була виявлена ригідність м’язів шиї та інші менінгеальні симптоми. Аналіз спинномозкової рідини (СМР) виявив плейоцитоз з домінуванням лімфоцитів і зниження рівня глюкози. Були також знайдені антитіла класу G до ВПГ та ДНК цього вірусу. Втім, попри призначення антибіотиків та ацикловіру, стан пацієнтки погіршився, а клінічні ознаки захворювання підсилилися. Другий зразок СМР, отриманий через тиждень після забору першого, мав вищий рівень цитозу та містив так звану «павутинку» (характерний згусток фібрину). Це примусило переглянути діагноз: туберкульоз став вважатися найбільш ймовірною причиною захворювання. Пацієнтці було призначено протитуберкульозне лікування. Незабаром стан хворої почав покращуватися, а симптоми хвороби значно зменшилися.

Висновок. Навіть за наявності антитіл до вірусів герпесу та вірусної ДНК у СМР пацієнтів зі стерильним менінгоенцефалітом слід пам’ятати про можливість прихованого втручання в процес бактерій Коха.

Біографія автора

P. A. Dyachenko, ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Гро­машевського НАМН України»

к. мед. н., старший науковий співробітник відділу нейроінфекцій ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України»

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-10-11

Як цитувати

Dyachenko, P. A. (2018). «ІДІОПАТИЧНИЙ» МЕНІНГОЕНЦЕФАЛІТ У МОЛОДОЇ ДОРОСЛОЇ ЛЮДИНИ, ІНФІКОВАНОЇ ВІРУСОМ ПРОСТОГО ГЕРПЕСУ. Інфекційні хвороби, (3), 60–64. https://doi.org/10.11603/1681-2727.2018.3.8569

Номер

Розділ

Короткі повідомлення