СЛАВНИЙ ЮВІЛЕЙ ДІЙСНОГО ЧЛЕНА НАМН УКРАЇНИ, ПРОФЕСОРА ЖАННИ ІВАНІВНИ ВОЗІАНОВОЇ

Kolektyv Avtoriv

Анотація


Розкрита коротка біографічна інформація про видатного українського вченого, дійсного члена НАМН України, професора, багаторічного керівника кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Заслуженого діяча науки і техніки України, Заслуженого лікаря України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки Жанну Іванівну Возіанову.


Повний текст:

тут

Посилання


Жанна Іванівна Возіанова народилася в м. Душанбе в сім’ї офіцера-прикордонника. Сім’я багато разів переїздила з місця на місце, тому Жанна Іванівна в кожній школі навчалася не більше 1 року. Закінчила школу у м. Мукачево Закарпатської області й вступила у Київський медичний інститут на санітарно-гігієнічний факультет. Вчилася на «відмінно», активно займалася спортом, мріяла бути хірургом. Проте після закінчення інституту була направлена лікарем-інфекціоністом у м. Біла Церква Київської області. Робота в місцевій інфекційній лікарні і визначила всю її подальшу долю. Згодом – робота у військово-морському госпіталі Північного флоту, де проходив службу чоловік, повернення до Києва і знову робота у військовому госпіталі.

Після цього – аспірантура на кафедрі інфекційних хвороб Київського медичного інституту, достроковий захист кандидатської дисертації на тему «Носійство кишкових найпростіших і роль Е. histolytica у виникненні хронічних захворювань кишечнику» у 1971 р. під керівництвом О.С. Сокол. Далі – науково-педагогічна та лікувальна робота на кафедрі, де пройдений шлях від аспіранта до завідувача кафедри. У 1988 р. успішно захистила докторську дисертацію «Ураження підшлункової залози при вірусних гепатитах А і В (клініка, діагностика, лікування)». Цього ж року стала дипломованим доктором медичних наук. З травня 1989 р. Ж.І. Возіанова – завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, а з 1990 р. обрана професором. Через 10 років отримала звання Заслуженого діяча науки і техніки України, а згодом – ще й Заслуженого лікаря України. У 2000 р. Ж.І. Возіанову обрано член-кореспондентом АМН України, а в 2002 р. – дійсним членом АМН (нині НАМН) України за фахом «інфекційні хвороби».

Впродовж 16 років Жанна Іванівна Возіанова очолювала кафедру інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, і в цей час завдяки її наполегливості й організаторському таланту зросла значущість проблеми інфекційних хвороб у навчальному процесі медичних вишів України. Кафедра перейшла до складу 1-го медичного факультету, засвідчивши цим, що це самостійна клінічна кафедра. Вивчення інфекційних хвороб було значно розширене на всіх факультетах, на вищий рівень піднялося викладання предмету, розроблено нові методи навчання і контролю знань. Інфекційні хвороби як дисципліна стали повноцінною частиною державного іспиту з внутрішніх, інфекційних і професійних хвороб.

Основні напрями наукової діяльності Ж.І. Возіанової – це патогенез, клініка, діагностика вірусних гепатитів різної етіології, дифтерія в умовах епідемічного підйому захворюваності (з 1991 р. клініка, очолювана Жанною Іванівною, стала лікувально-методичним центром України з дифтерії), ураження центральної нервової системи при інфекційних хворобах, диференційна діагностика і невідкладні стани в клініці інфекційних хвороб, організація допомоги таким хворим. Не залишилися без уваги епідемії кору, епідемічного паротиту, гострих респіраторних інфекцій, а також захворювань на ТОRСН, менінгококову інфекцію, малярію. Окремим напрямком наукової роботи було вдосконалення методів діагностики та лікування інфекційних хвороб, дослідження наслідків інфекційних хвороб, зв’язку їх з хронічною патологією різних органів і систем. Велика увага приділялася вдосконаленню допомоги інфекційним хворим на різних етапах (реорганізація КІЗів, робота в стаціонарі та ін.), підготовці навчальних планів і програм для медичних вузів. Немало зусиль Ж.І. Возіанова спрямувала на створення потужної лабораторно-діагностичної бази клініки інфекційних хвороб.

Педагогічна робота кафедри під керівництвом Жанни Іванівни не обмежувалася тільки навчанням студентів. Велика увага завжди приділялася підготовці лікарів-інфекціоністів в інтернатурі, деякі продовжують працювати в клініці і на кафедрі. Жанна Іванівна завжди піклувалася і керувала процесом підготовки медичних й педагогічних кадрів, використовувала будь-яку можливість поділитися своїми досягненнями з колегами. Ж.І. Возіанова – автор і співавтор понад 300 наукових робіт, у тому числі фундаментального тритомного підручника «Інфекційні і паразитарні хвороби», який вийшов українською та російською мовами. За цю працю проф. Ж.І. Возіанова була удостоєна високого звання лауреата Державної премії в галузі науки і техніки (2006 p.).

Акад. Ж.І. Возіанова – активний учасник багатьох наукових конференцій і пленумів Асоціації інфекціоністів України, її блискучі виступи відзначаються глибиною та оригінальністю наукової думки, спонукають до творчого пошуку. Жанна Іванівна щедро ділиться з колегами своїми знаннями, багатим клінічним досвідом. її численні пропозиції спрямовані на поліпшення допомоги інфекційним хворим і підвищення кваліфікації лікарів.

Жанна Іванівна немало часу присвятила науковій діяльності, в неї багато послідовників та учнів. Вона підготувала 6 докторів і 16 кандидатів медичних наук.

Діяльність Жанни Іванівни Возіанової високо оцінена державою: у 1988 р. її нагороджено медаллю «Ветеран праці», а у 2001 р. – медаллю ім. академіка М.Д. Стражеска «За заслуги в охороні здоров’я».

Під керівництвом Жанни Іванівни був сформований колектив, який береже традиції, закладені ще професорами А.М. Зюковим, Б.Я. Падалкою, А.С. Сокол. Сьогодні вона продовжує передавати свій величезний досвід численним учням, готує наукові кадри. Донедавна незмінно керувала науково-практичним журналом «Сучасні інфекції», а нині бере участь у становленні журналу «Клінічна інфектологія і паразитологія». Її ім’я часто згадується у засобах масової інформації, де вона висловлює неординарні думки із злободенних питань медицини.

Завдяки високому професійному рівню, а також життєрадісному характеру та оптимізму Жанну Іванівну шанують і люблять численні співробітники і друзі.

Щиро вітаємо шановну Жанну Іванівну зі славним ювілеєм і зичимо їй міцного здоров’я, довгих років життя, творчої наснаги й подальших успіхів у почесній праці науковця, педагога й лікаря.
DOI: http://dx.doi.org/10.11603/1681-2727.2017.1.7791

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.